Глава Чувашии Олег Николаев поздравляет с Днём юриста

Юридически службӑн хисеплӗ ӗҫченӗсем тата ветеранӗсем!

Сире професси уявӗпе – Юрист кунӗ ячӗпе саламлатӑп!

Ҫак уяв професси тивӗҫӗ граждансен прависемпе ирӗклӗхӗсене хӳтӗлессине, право хутлӑхӗпе гражданла общество институчӗсене ҫирӗплетме пулӑшассине тӗп вырӑна хуракан ҫынсене пӗрлештерет.

Юрист пулса ӗҫлесси – пысӑк чыс кӑна мар, калама ҫук пысӑк яваплӑх та. Общество пурнӑҫӗнче тӗрӗслӗхпе саккунлӑха тивӗҫтересси, правӑпа усӑ курассине лайӑхлатасси тата саккунсене тӗрӗс пурнӑҫласси шӑпах сирӗнтен килет. Эсир право тӗлӗшӗнчи ҫут ӗҫне лайӑхлатас тата граждансен право ӑн­ланӑвне ӳстерес, тӳлевсӗр право пулӑшӑвӗ памалли тытӑма аталантарас ӗҫе мӗнлерех пысӑк тӳпе хывнине хак пама та йывӑр.

Саккун пуҫ пулса тӑрассине тивӗҫтерес тӗллевпе тӳрӗ кӑмӑлпа ӗҫленӗшӗн, професси ӑсталӑхӗшӗн тата ҫӗршыври юриспруденцин чи лайӑх йӑли-йӗркине чыслӑн тытса пынӑшӑн тав тӑватӑп. Право патшалӑхне аталантарассипе тата ҫирӗплетессипе ҫыхӑннӑ пысӑк пӗлтерӗшлӗ тӗллевсене эсир малашне те республикӑпа ҫӗршывӑмӑр ырлӑхӗшӗн ҫавӑн пекех тухӑҫлӑн пурнӑҫласа пырасса шанса тӑратӑп.

Ҫамрӑк ӗҫченсемшӗн ырӑ тӗслӗх пулса тӑракан, вӗсене хӑйсен пӗлӗвне тата паха опытне паракан ветерансене уйрӑммӑн ӑшшӑн тав туса хӑварас тетӗп.

Пурсӑра та ҫирӗп сывлӑх, ырлӑхпа телей тата профессире пысӑк ҫитӗнӳсем сунатӑп!

Чӑваш Республикин Пуҫлӑхӗ                                                   Олег Николаев

Уважаемые сотрудники и ветераны юридической службы!

Поздравляю вас с профессиональным праздником — Днем юриста!

Этот праздник объединяет тех, чья профессия призвана защищать права и свободы граждан, способствовать укреплению правового пространства и институтов гражданского общества.

Быть юристом – не только большая честь, но и огромная ответственность. Именно от вас зависит обеспечение справедливости и законности в обществе, совершенствование правоприменительной практики и точное исполнение законов. Трудно переоценить ваш вклад в юридическое просвещение и повышение правосознания граждан, развитие системы оказания бесплатной правовой помощи.

Благодарю всех представителей юридического сообщества нашей республики за добросовестное служение Закону, высокий профессионализм и приверженность лучшим традициям отечественной юриспруденции. Убежден, что вы и впредь будете так же эффективно решать важные ответственные задачи на благо республики и страны по развитию и утверждению правового государства.

Хочу выразить особые слова признательности нашим ветеранам, которые являются примером для молодых сотрудников, передают им свои знания и бесценный опыт.

Желаю вам крепкого здоровья, счастья, благополучия и больших профессиональных побед!

Глава Чувашской Республики                                 Олег Николаев

03 декабря 2022