Олег Николаев поздравляет с Днем специалиста по связям с общественностью

Хаклă туссем!

Сире професси уявĕ - Общественноҫпа ҫыхăну тытас енĕпе ĕҫлекен специалист кунĕ - ячĕпе саламлатăп!

Общественноҫпа ҫыхăну тытас енĕпе ĕҫлекен специалистсен: пресс-секретарьсен, маркетологсен, бренд-менеджерсен, социаллă сетьсене тытса пыракан специалистсен нумай пин ҫынлă пĕрлĕхĕн представителĕсенчен кашниех хаклама май ҫук пысăк ĕҫ пурнăҫлать. Информаци калăпăшĕ те, ăна сарассин хăвăртлăхĕ те ӳссе пыраҫҫĕ - паянхи пурнăҫ сирĕнсĕр пулма пултараймасть.

Эсир общество шухăш-кăмăлне, компанисен, ҫынсен ырă сăнарне йĕркелетĕр, Чăваш Республики инвестици хывмашкăн, туристсемшĕн илĕртӳллĕ, пурăнма лайăх регион пулнине ĕнентеретĕр, хамăрăн продукципе, пулăшу ĕҫĕсемпе паллаштаратăр, тĕллевсене палăртатăр, ят-сума ҫирĕплететĕр. Чи кирли вара - граждансемпе коммуникаци йĕркелетĕр, чи кăткăс пулăмсемпе процессем ҫинчен те ĕненмелле тата ансат чĕлхепе каласа паратăр.

Паллах, специалистсен патшалăх секторĕнчи пĕлтерĕшĕ уйрăмах пысăк - унта ҫынсемпе тытакан диалог пушшех пĕлтерĕшлĕ. Уйрăм искусство - информацие тухăҫлă тата тĕрĕс ҫитересси, ăна ăнлантарасси, кăтартасси, ҫынсене явăҫтарасси. Халăх влаҫĕн ăнланмалла та уҫă, Чăваш Енре пурăнакан кашни ҫынна ҫывăх пулмалла - эсир пулăшнипе ҫакна тӳрре кăларатпăр.

Ҫак профессире ĕҫлесси чи малтан ҫын хăйĕнпе ҫураҫуллă пулмаллине, юратса ĕҫлемеллине, чунра пултарулăх хăватне туймаллине, ҫакă - ҫынсемшĕн тата обществăшăн ĕҫлесси  - чун ыйтни, пурнăҫ йĕрки пулнине ăнланмаллине тĕпе хурать.

Чăваш Енре ҫакна ăнланаҫҫĕ, общественноҫпа ҫыхăну тытассине пысăк пĕлтерĕшлĕ, малалла сармалли сфера вырăнне хурса хаклаҫҫĕ. 2021 ҫултанпа професси ăсталăхĕн ҫĕршывшăн хăйне евĕрлĕ «PRофи-21» конкурсне ирттеретпĕр, влаҫ органĕсен пресс-секретарĕсем валли професси стандарчĕсене ĕҫе кĕртетпĕр, вĕсен пĕлĕвне ӳстеретпĕр.

Сирĕнтен кашнинех интереслĕ те тулли ĕҫшĕн, яланах пултарулăх шыравĕнче пулнăшăн тав тăватăп. Вăй-хăват, професси енĕпе ҫĕнĕ ҫĕнтерӳсем, пĕтĕм ыррине сунатăп!

Чăваш Республикин Пуҫлăхĕ                                                             Олег Николаев

Дорогие друзья!

Поздравляю вас с профессиональным праздником – Днем специалиста по связям с общественностью!

Каждый из вас – представителей многотысячного профессионального сообщества специалистов по связям с общественностью: пресс-секретарей, маркетологов, бренд-менеджеров, специалистов по ведению социальных сетей – выполняет неоценимую работу. Без вас невозможно представить современную жизнь, когда стремительно растут объём и скорость распространения информации.

Вы формируете общественное мнение, создаете многогранный образ людей и компаний, имидж Чувашской Республики как привлекательного для инвестиций, развития туризма, для жизни региона, популяризируете ценности, продвигаете продукты и услуги, определяете смыслы, работаете с репутационными рисками. А самое главное – выстраиваете коммуникации с гражданами, легко, убедительно и просто рассказывая о самых сложных явлениях и процессах.

Конечно, особо важна роль специалистов в государственном секторе, где диалог с людьми имеет первостепенное значение. Особое искусство – эффективно и точно доводить информацию до аудитории, разъяснять, показывать, вовлекать. Публичная власть должна быть понятна и открыта для каждого жителя Чувашии, чего мы и добиваемся с вашей помощью.

Быть в этой профессии – значит быть прежде всего с самим с собой в гармонии, работать по любви, чувствуя в себе творческий потенциал, понимая, что это призвание, главное в жизни – служение людям.

В Чувашии это понимают и подходят к связям с общественностью как к приоритетной сфере, которая требует популяризации. С 2021 года проводим уникальный для всей страны конкурс профессионального мастерства «PRофи-21», внедряем для работы пресс-секретарей органов власти профессиональные стандарты, повышаем их квалификацию.

Благодарю каждого из вас за интересную и содержательную работу, постоянный поиск и творческий подход. Желаю вам энергии, новых профессиональных побед и всего самого доброго!

Глава Чувашской Республики                                                 Олег Николаев

28 июля 2023